מנהל ההתקנים הוא כלי חיוני במערכת ההפעלה Windows המאפשר למשתמשים לנהל את התקני החומרה של המחשב שלהם. הוא מספק תצוגה מקיפה של כל ההתקנים המותקנים במחשב שלך, כגון מדפסות, כרטיסי קול, מתאמי רשת ועוד.

מנהל ההתקנים פועל כמרכז מרכזי שבו משתמשים יכולים להציג את מאפייני המכשיר, לעדכן מנהלי התקנים, לפתור בעיות ולהפעיל או להשבית התקנים לפי הצורך.
 
על ידי גישה למנהל ההתקנים, משתמשים מקבלים תובנות חשובות לגבי המצב והפונקציונליות של רכיבי החומרה שלהם. הוא מספק מידע מפורט על כל מכשיר, כולל שם המכשיר, היצרן, גרסת מנהל ההתקן וסטטוס ההתקן. מידע זה יכול להיות מועיל במיוחד בעת אבחון ופתרון בעיות הקשורות לחומרה.
 
מנהל ההתקנים מציע ממשק ידידותי למשתמש המארגן מכשירים בקטגוריות שונות, מה שמקל על איתור התקנים או סוגי מכשירים ספציפיים. משתמשים יכולים להרחיב כל קטגוריה כדי להציג את המכשירים הבודדים בתוכה, מה שמאפשר ניווט וניהול ללא מאמץ.
 
יתר על כן, מנהל ההתקנים ממלא תפקיד חיוני בניהול נהגים. מנהלי התקנים הם רכיבי תוכנה חיוניים המאפשרים למכשירים לתקשר עם מערכת ההפעלה. מנהל ההתקנים מאפשר למשתמשים לעדכן מנהלי התקנים לגרסאות העדכניות ביותר, מה שמבטיח ביצועים ותאימות מיטביים. זה גם מאפשר למשתמשים להחזיר מנהלי התקנים לגרסה קודמת אם מתעוררות בעיות תאימות.
 
בנוסף לניהול מנהלי התקנים, מנהל ההתקנים מהווה כלי רב ערך לפתרון בעיות. הוא מספק מגוון אפשרויות אבחון, כגון סריקה לאיתור שינויים בחומרה, בדיקת התנגשויות או שגיאות וביצוע עדכוני מנהלי התקנים.
 

מנהל ההתקנים ב-Windows 10: היכן ניתן למצוא אותו?

 
כדי לגשת למנהל ההתקנים ב-Windows 10, יש כמה שיטות שבהן תוכל להשתמש. להלן שלוש דרכים שונות לאתר את מנהל ההתקנים:

   

 • שימוש בתפריט התחל:
  – לחץ על כפתור התחל בפינה השמאלית התחתונה של המסך.
 • – הקלד "מנהל ההתקנים" בשורת החיפוש.
  – מתוך תוצאות החיפוש, לחץ על האפשרות "מנהל ההתקנים".
 • שימוש בתיבת הדו-שיח הפעלה:
  – הקש על מקש Windows + R במקלדת כדי לפתוח את תיבת הדו-שיח הפעלה.
 • – הקלד "devmgmt.msc" בשדה הטקסט.
  – לחץ על כפתור "אישור" או לחץ על Enter.
  – פעולה זו תפתח את חלון מנהל ההתקנים.
 • שימוש בלוח הבקרה:
  – פתח את לוח הבקרה על ידי חיפוש אותו בתפריט התחל או על ידי לחיצה ימנית על כפתור התחל ובחירה ב"לוח הבקרה".
  – לאחר שלוח הבקרה פתוח, נווט אל הקטע "חומרה וסאונד".
  – תחת הקטגוריה "מכשירים ומדפסות", לחץ על הקישור "מנהל ההתקנים".
  – פעולה זו תפתח את חלון מנהל ההתקנים.

 
ללא קשר לשיטה שתבחר, לאחר שתמצא בהצלחה את מנהל ההתקנים, יוצג לך חלון המציג רשימה מסווגת של כל התקני החומרה המחוברים למחשב שלך. מכאן, תוכל להרחיב כל קטגוריה כדי להציג את המכשירים הבודדים, המאפיינים שלהם ולבצע פעולות שונות כגון עדכון מנהלי התקנים, השבתת מכשירים או פתרון בעיות.

 

גישה למנהל ההתקנים ב-Windows 11

 
הגישה למנהל ההתקנים ב-Windows 11 דומה למדי ל-Windows 10, עם כמה הבדלים קלים. כך תוכל לגשת למנהל ההתקנים ב-Windows 11:

   

 • שימוש בתפריט התחל:
  – לחץ על כפתור התחל בפינה השמאלית התחתונה של המסך.
 • – הקלד "מנהל ההתקנים" בשורת החיפוש.
  – מתוך תוצאות החיפוש, לחץ על האפשרות "מנהל ההתקנים".
 • שימוש בתיבת הדו-שיח הפעלה:
  – הקש על מקש Windows + R במקלדת כדי לפתוח את תיבת הדו-שיח הפעלה.
 • – הקלד "devmgmt.msc" בשדה הטקסט.
  – לחץ על כפתור "אישור" או לחץ על Enter.
  – פעולה זו תפתח את חלון מנהל ההתקנים.
 • שימוש בתפריט Power User:
  – לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על כפתור התחל או הקש על מקש Windows + X כדי לפתוח את תפריט המשתמש החזק.
 • – מהתפריט, בחר "מנהל ההתקנים".

 
הפונקציונליות והפריסה של מנהל ההתקנים ב-Windows 11 דומים למדי ל-Windows 10. לאחר שתיגשת למנהל ההתקנים, תמצא את אותה רשימה מסווגת של התקני חומרה ויכולת להרחיב קטגוריות, להציג מאפיינים ולבצע פעולות שונות.
 
עם זאת, ל-Windows 11 יש ממשק משתמש מרענן ומודרני, שעשוי להיות שונה מעט מבחינת אסתטיקה בהשוואה ל-Windows 10. ייתכן שהסמלים, הצבעים והמראה החזותי הכללי עודכנו כך שיתאימו לשפת העיצוב החדשה של Windows 11.
 

 שגיאות נפוצות ומשמעותן

 
בעבודה עם מנהל ההתקנים, נפוץ להיתקל בשגיאות שונות. הבנת השגיאות הללו חיונית לפתרון בעיות ופתרון בעיות ביעילות. הנה כמה שגיאות נפוצות שאתה עשוי להיתקל בהן:

   

 • קוד 10:
  שגיאה זו מציינת שהתקן אינו יכול להפעיל. ייתכן שהסיבה לכך היא מנהלי התקנים לא תואמים או מיושנים, התנגשויות חומרה או התקנים פגומים – ניתן לזהות זאת גם במקרים כמו לדוגמא, מצב בו המקלדת במחשב הנייד לא עובדת. כדי לתקן זאת, נסה לעדכן את מנהלי ההתקן, לבדוק התנגשויות חומרה או להחליף את ההתקן במידת הצורך.
   

 • קוד 28:
  שגיאה זו מסמלת דרייבר חסר. דבר זה עלול להתרחש כאשר מנהל ההתקנים אינו יכול למצוא את מנהל ההתקן הנדרש עבור התקן ספציפי. כדי לפתור זאת, אתה יכול לנסות לעדכן את מנהל ההתקן באופן ידני או להשתמש בתוכנת עדכון מנהל ההתקן.
 • קוד 43:
  שגיאה זו מציעה שהתקן נתקל בבעיה ו-Windows עצר אותה. זה יכול להיגרם מבעיות שונות, כולל התנגשויות מנהלי התקנים, מנהלי התקנים מיושנים או בעיות חומרה כמו תקלה עם מעבד CPU . עדכון מנהלי התקנים, התקנה מחדש של ההתקן או החלפתו עשויים לסייע בפתרון שגיאה זו.
 • קוד 39:
  שגיאה זו מתרחשת כאשר מנהל ההתקנים מזהה בעיה במנהל ההתקן, ומונע ממנו לפעול כהלכה. זה יכול להיגרם על ידי מנהלי התקנים פגומים או לא תואמים. הסרה והתקנה מחדש של מנהל ההתקן או עדכון שלו יכולים לעתים קרובות לתקן שגיאה זו.
 • קוד 52:
  שגיאה זו מציינת ש-Windows אינו יכול לאמת את החתימה הדיגיטלית של מנהל ההתקן. זה עלול להתרחש אם אתה מנסה להתקין מנהלי התקנים לא חתומים או מנהלי התקנים ממקור לא מהימן. כדי לפתור זאת, אתה יכול להשבית את האכיפה של חתימות מנהלי התקנים או להתקין מנהלי התקנים עם חתימה דיגיטלית.

 
כמובן, שכדאי לשים דגש על הנושא הזה גם במקרים של תקלות כמו: כשהלפטופ לא נדלק .
 

שגיאת 'מנהל ההתקנים לא נמצא'

 
כאשר נתקלים בשגיאה "מנהל ההתקנים לא נמצא", זה יכול להיות מתסכל לא להיות מסוגל לגשת למנהל ההתקנים כדי לנהל את המכשירים שלך. עם זאת, ישנם כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי לתקן בעיה זו ולהחזיר גישה למנהל ההתקנים.
 
בדוק אם מנהל ההתקנים מושבת:
סיבה אפשרית אחת לשגיאה היא שמנהל ההתקנים מושבת בהגדרות המערכת שלך. כדי לבדוק אם זה המקרה, לחץ לחיצה ימנית על כפתור התחל ובחר "הפעלה". בתיבת הדו-שיח הפעלה, הקלד "gpedit.msc" והקש Enter. פעולה זו תפתח את עורך המדיניות הקבוצתית. נווט אל "תצורת מחשב" > "תבניות ניהול" > "מערכת" > "התקנת מכשיר" > "הגבלות התקנת מכשיר". ודא שהאפשרות של "מניעת התקנה של מכשירים שאינם מתוארים בהגדרות מדיניות אחרות" מוגדרת ל"לא מוגדר" או "מושבת".
 
 השתמש בשורת הפקודה כדי להפעיל את מנהל ההתקנים:
אם מנהל ההתקנים עדיין לא נמצא, אתה יכול לנסות להפעיל אותו באמצעות שורת הפקודה. לחץ לחיצה ימנית על כפתור התחל ובחר "שורת פקודה (מנהל)." בחלון שורת הפקודה, הקלד "set devmgr_show_nonpresent_devices=1" והקש Enter. לאחר מכן, הקלד "start devmgmt.msc" והקש Enter. זה אמור לפתוח את מנהל ההתקנים.
 
התקן מחדש את מנהל ההתקנים:
אם השיטות שלעיל לא עובדות, אתה יכול לנסות להתקין מחדש את מנהל ההתקנים. פתח את שורת הפקודה כמנהל מערכת והקלד "set devmgr_show_nonpresent_devices=1" ואחריו "התחל devmgmt.msc." בחלון מנהל ההתקנים, לחץ על "תצוגה" בשורת התפריטים ובחר "הצג מכשירים מוסתרים". הרחב את הקטגוריה "מנהלי התקנים שאינם מחברים ופעל" וחפש את "מנהל ההתקנים". לחץ לחיצה ימנית עליו, בחר "הסר התקנה" ואשר. הפעל מחדש את המחשב, ו-Windows יתקין מחדש את מנהל ההתקנים באופן אוטומטי.
 

פתרון בעיות עם מנהל ההתקנים

 
כאשר נתקלים בבעיות הקשורות למכשיר, מנהל ההתקנים יכול להיות כלי רב ערך לפתרון בעיות. להלן השלבים שתוכל לבצע כדי לטפל בבעיות נפוצות באמצעות מנהל ההתקנים:

   

 • זהה את המכשיר הבעייתי:
  – פתח את מנהל ההתקנים על ידי לחיצה ימנית על כפתור התחל ובחירה ב"מנהל ההתקנים" מהתפריט.
  – חפש כל מכשיר עם סימן קריאה צהוב או סמל "X" אדום. אלה מצביעים על מכשירים עם בעיות.
 • עדכן דרייברים:
  – לחץ לחיצה ימנית על המכשיר הבעייתי ובחר "עדכן מנהל התקן".
  – בחר באפשרות לחיפוש אוטומטי אחר תוכנת מנהל התקן מעודכנת. Windows תסרוק אחר מנהלי ההתקן העדכניים ביותר ותתקין אותם אם זמינים.
  – אם Windows לא מוצא עדכונים, אתה יכול לחפש ידנית מנהלי התקנים באתר היצרן ולהתקין אותם.
 • מנהלי התקנים לאחור:
  – אם עדכנת לאחרונה מנהל התקן והתחלת להיתקל בבעיות, תוכל לנסות לחזור לגרסה הקודמת.
  – לחץ לחיצה ימנית על המכשיר ובחר "מאפיינים".
  – עבור ללשונית "דרייבר" ולחץ על כפתור "החזר מנהל התקן" אם זמין. פעולה זו תחזור לגרסת מנהל ההתקן הקודמת.
 • השבת והפעל מכשירים:
  – לפעמים, השבתה והפעלה מחדש של מכשיר יכולים לפתור התנגשויות או שגיאות.
  – לחץ לחיצה ימנית על המכשיר ובחר "השבת מכשיר". אשר את הפעולה.
  – לחץ לחיצה ימנית שוב ובחר "הפעל מכשיר". פעולה זו תפעיל מחדש את המכשיר ועשויה לפתור את הבעיה.
 • הסר והתקין מחדש התקנים:
  – אם כל השאר נכשל, אתה יכול להסיר ולהתקין מחדש את המכשיר הבעייתי.
  – לחץ לחיצה ימנית על המכשיר ובחר "הסר התקנה של מכשיר".
  – הפעל מחדש את המחשב, ו-Windows יתקין מחדש את המכשיר באופן אוטומטי.

 
במקרים מסוימים הבעיות הללו יכולים להעיד על כך כשנדרש לפרמט את המחשב כמובן, שבמידה ולא מצליחים לטפל בבעיה באופן עצמאי, ההמלצה היא כמובן לפנות לטכנאי מחשבים.

 

אלי ברק טכנאי מחשבים מומחה
אלי ברק
אלי מחשבים פתרונות מיחשוב מתקדמים

טכנאי מחשבים מומחה

שמי אלי ברק, ואני הבעלים של אלי מחשבים פתרונות מיחשוב מתקדמים. אני עוסק בתחום המחשבים כבר יותר מ 15 שנה. בעל הסמכות רבות של MICROSOFT. אני טכנאי מחשבים המספק שירותי מחשוב ללקוחות פרטיים וגם ללקוחות עסקים. יש ברשותי מעבדה ניידת שיש בה את כל החלקים לתיקון מחשבים בבית הלקוח.

שאלות גולשים מהפורום בנושא מנהל ההתקנים

קבצי מנהל התקן מותקנים ב32 סיסטם, במע' של 62 ביט

על המחשב אסוס מותקן ווינדוס 8.1 , בנסיון לתקן את המחשב באמצעות מע' ווינדוס ( תיקון+ איפוס המע') מחשב הוציא הודעה שהדרייורים לא מתאימים להתקנים. אציין כי פרט לעכבר של המחשב, לא הותקן על המחשב שום...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 18/08/2015
שחזור מידע מדיסק קשיח עם נזק לוגי

יש בעיה בדיסק, כאשר אני מחבר אותו למחשב נשמע צליל שמעיד שהוא התחבר, בנוסף, הוא מופיע במנהל ההתקנים, הוא מופיע גם ברשימת ההתקנים כך שניתן כאילו להסיר אותו ללא חשש, הבעיה היא שב"מחשב שלי" הוא לא...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 19/01/2021
USB לא מזהה במחשב

שלום רב לאחר פירמוט win 7 התקני usbבמחשב לא קוראים. עכבר אלחוטי או כוננים חיצונים או כל מה שהוא סוג U.s. מנהל ההתקנים הכל מותקן מאתר היצרן מה ניתן לעשות תודה רבה

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 18/09/2015