לאור החשיבות הגדולה של המחשבים בחיינו ובהתנהלות העסקית של כל עסק, המטרה היא שהמחשבים יעבדו לאורך כל הזמן ללא הפסקה. אך במציאות זה לא מה שקורה ובכל מחשב קורות תקלות פה ושם.

לעיתים מדובר בתקלות קטנות שהלקוח פותר בעצמו או בסיוע של טכנאי מחשבים. אך לעיתים נוצרות גם תקלות חמורות, אשר מצריכות ביצוע של פירמוט המחשב – הכוונה לאיתחול המחשב מאפס.

מדוע יש לפרמט מחשב

כאשר חשים בבעיות שונות המחשב כדאי לפרמט אותו, כמו לדוגמה:

 

 • המחשב עובד בצורה איטית מאד.
 • כאשר סוגרים את המחשב לוקח פרק זמן ארוך מאד עד שעולה מערכת ההפעלה.
 • כאשר סוגרים את המחשב לוקח פרק זמן ארוך מאד עד שעולה מערכת האופיס.
 • נוצרת תופעה שבה חלונות שונים של התוכנה נפתחים שוב ושוב אף על פי שהמשתמש לא לחץ על התוכנות הספציפיות האלה, החלונות נפתחים באופן אקראי וללא כל צורך.
 • המערכת מלאה וחייבים לנטרל בה תוכנות, מסמכים, תמונות, סרטונים וקבצים אשר תופסים בה שטח נרחב מאד של הזיכרון.
 • בעיה שהמערכת אינה תקנית.

 

כאשר יש מכלול תקלות שאינן מאפשרות לעבור באופן יעיל ומהיר, העבודה משתבשת, כל פעולה לוקחת המון זמן ויש עיכוב מתמשך בתהליכים השונים. המסקנה החד משמעית היא שיש לבצע מהפך באופן התפעול של המחשב. לעיתים יש באגים פנימיים שאפשר לפתור אותם רק אם מוחקים את כל המידע ומבצעים אתחול וכך על שטח נקי, התפעול חוזר למסלול הרגיל והמהיר שלו.

אופן ביצוע פרמוט למחשב

לצורך ביצוע פרמוט מחשב יש לבחור טכנאי מחשבים מקצועי ומיומן אשר יש לו ידע נרחב במחשבים, אך בעיקר הוא מתמקצע בנושא פירמוט מחשב. בתהליך מסוג זה יש לנקוט משנה זהירות כדי שלא יימחקו מסמכים וקבצים חשובים, כיוון שלאחר מכן לא תמיד מצליחים לשחזר את כולם. יש לוודא עם קולגות שטכנאי זה ביצע עבורם עבודה מעולה ומקצועית של פירמוט מחשב ורק לאחר מכן לאפשר לו לבצע את העבודה האקוטית.

 

בשלב ראשון הוא מבצע סריקה של הנתונים ומעלה את כל המידע שקיים על המחשב לענן או על דיסק און קי, תלוי בכמות הנתונים הקיימים. לאחר מכן הטכנאי בוחן שאכן כל נפח התכולה של המחשב הועברה לגיבוי באופן מלא. רק לאחר מכן הטכנאי מחשבים מוחק את כל מערכת ההפעלה, כל התוכנות, המסמכים, הסרטונים, התמונות וכל מידע נוסף אשר קיים על המחשב.

 

לעיתים יש תקלות טכניות אשר הפירמוט עשוי לפתור אותן. לכן מבצעים פעולה של פרמוט, מחיקה כללית ולאחר פרק זמן מסוים מעלים שוב את התוכנות ברחבי המחשב כשהוא ריק לחלוטין.

 

פירמוט מחשב

העלאת תוכנות למחשב

כדי להעלות שוב נתונים למחשב יש לבצע כמה פעולות טכניות כמו לדוגמה: הגדרות של שפת המחשב, הגדרת מפתח, בחירה של גרסת ה – windows  , אישור של תנאי העלאת המידע, ניהול הדיסקים, הגדרת נפח, אתחול של הכונן להתקנה, בחירת מחיצה להתקנה הרלוונטית ואקטיבציה.

נזק למחשבים בעקבות פרמוט

אחד החששות הגדולים ביותר של בעלי המחשבים הן הפרטיים והן אנשי העסקים הוא שלאחר הליך הפירמוט תיוצר תקלה רוחבית מסוימת, אשר תמנע את העלאת מלוא הנתונים שוב. מדובר בתקלות אשר קרו לא פעם עקב סיבות של ליקויים שונים במערך המחשוב שלא ידעו עליהם קודם לכן.

 

אם הגיבוי בוצע במקצועיות וכל המידע בו הוא תקין, אפשר להעלות אותו על מחשב חדש, אך אם גם לא מצליחים להעלות את הגיבוי מדובר בבעיה אקוטית שמדירה שינה מעיניהם של בעלי המחשבים.

שחזור נתוני מחשב

במקרים חריגים שבהם לא מצליחים להעלות את הגיבוי, פונים לחברה אשר מתמקצעת בשחזור נתונים כדי שעובדיה יעשו כל מאמץ כדי להזרים את מלוא המידע על מחשב אחר. בחברות הללו משתמשים בתוכנות מתקדמות ייחודיות ובטכנולוגיות חדשניות. במקרים רבים הם מצליחים לשחזר את כל המידע אך יש גם מקרים שהייתה תקלה טכנית ספציפית בעלת השלכות הרסניות, שנעלה את כל החומר וקשה מאד או בלתי אפשרי לשחזר אותו.

 

איך לקבל החלטה מתי לפרמט את המחשב?

 
ההחלטה אם לפרמט את המחשב או לא יכולה להיות החלטה מאתגרת. חשוב להעריך את המצב ולשקול גורמים שונים לפני נקיטת צעד כה דרסטי. אחת הסיבות העיקריות לפרמט מחשב היא אם הוא חווה בעיות ביצועים חמורות שלא ניתן לפתור בשיטות אחרות. אם המחשב שלך קופא כל הזמן, קורס או פועל איטי במיוחד, עיצוב עשוי להיות פתרון בר-קיימא.

 
גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא אם המחשב נדבק בווירוסים או תוכנות זדוניות מתמשכים. למרות השימוש בתוכנת אנטי-וירוס, וירוסים מסוימים יכולים להיות עקשניים וקשים להסרה מלאה. במקרים כאלה, פירמוט המחשב יכול לספק התחלה חדשה, לחסל כל תוכנה זדונית מתמשכת ולהחזיר את המערכת למצב נקי.

 
בנוסף, אם עולה התכנון למכור או לתרום את המחשב, פירמוט הינו חיוני כדי להבטיח שהנתונים האישיים יימחקו לחלוטין. העיצוב ימחק את כל הקבצים, התוכניות והמידע האישי , מה שהופך את זה כמעט בלתי אפשרי לאף אחד לשחזר אותם.

 
חשוב לציין שפירמוט לא אמור להיות הפתרון הרצוי עבור כל בעיה קטנה. אם אתם חווים תקלות תוכנה, ישנם שלבים אחרים לפתרון בעיות שניתן לנקוט לפני שפונים לפירמוט. שלבים אלה עשויים לכלול הפעלת אבחון מערכת, עדכון מנהלי התקנים ותוכנה, או ביצוע שחזור מערכת לנקודת זמן קודמת.

 

כיצד לגבות את הנתונים?

 
לפני שממשיכים בהליך פירמוט המחשב, חיוני לגבות את הנתונים כדי להבטיח שלא תאבדו קבצים או מסמכים חשובים. הנה כמה שלבים שיעזרו לכם לגבות בצורה מאובטחת את הנתונים שלכם:

   

 • זיהוי של הנתונים לגיבוי:
  יש לקחת את הזמן כדי לעבור על המחשב ולזהות את הקבצים, התיקיות והמסמכים שברצונך לגבות. זה עשוי לכלול קבצים אישיים, תמונות, סרטונים, מוזיקה וכל מסמך חשוב הקשור לעבודה.
 • בחרו שיטת גיבוי:
  קיימות שיטות גיבוי שונות, כולל כוננים קשיחים חיצוניים, אחסון בענן, או אפילו שימוש בהתקן אחסון מחובר לרשת (NAS). יש לשקול את הצרכים, התקציב והנוחות בעת בחירת שיטת הגיבוי.
 • גיבוי חיצוני של כונן קשיח:
  אם נעשה שימוש בכונן קשיח חיצוני, יש לחבר אותו למחשב וליצור תיקיה חדשה לאחסון הגיבוי. לאחר מכן, פשוט יש לגרור ולשחרר את הקבצים והתיקיות שברצונך לגבות לתיקיה המיועדת בכונן הקשיח החיצוני. כמובן, שכאשר עולה צורך בהליך שחזור הכונן הקשיח הפעולה תהיה שונה.
 • גיבוי לאחסון בענן:
  אם העדפה היא לנושא של אחסון בענן, יש להירשם לשירות אחסון בענן אמין ומאובטח כגון Google Drive, Dropbox או OneDrive. התקן את התוכנה המתאימה במחשב שלך ובצע את ההוראות כדי לסנכרן את הקבצים  לענן.
 • גיבוי לאחסון צמוד לרשת (NAS):
  אם קיים מכשיר NAS המחובר לרשת הביתית, ניתן לגבות את הנתונים שלך ישירות אליו. הגדר את ה-NAS בהתאם להוראות היצרן והגדר את הגדרות הגיבוי להעתקה אוטומטית של הקבצים שלך ל-NAS.

 

איך לפרמט מחשב?

 
כשזה מגיע לפרמט מחשב, חיוני לעקוב אחר מדריך שלב אחר שלב כדי להבטיח תהליך חלק ומוצלח. להלן מדריך מקיף שיעזור לך לפרמט את המחשב ביעילות:

   

 • גיבוי הנתונים:
  כפי שהוזכר קודם לכן, לפני שתתחיל בתהליך הגיבוי, חיוני לגבות את כל הנתונים החשובים. שלב זה מבטיח שלא תאבד קבצים יקרי ערך במהלך תהליך הגיבוי.
 • איסוף מדיית התקנה:
  בהתאם למערכת ההפעלה, עולה הצורך לאסוף את מדיית ההתקנה הדרושה. זה עשוי לכלול כונן USB, DVD או דיסק התקנה עבור מערכת ההפעלה הספציפית שברצונך להתקין.
 • הגדרות BIOS/UEFI:
  יש להפעיל מחדש את המחשב וקבל גישה להגדרות ה-BIOS או UEFI על ידי לחיצה על מקש מסוים במהלך תהליך האתחול. המפתח לגישה להגדרות אלה עשוי להשתנות בהתאם ליצרן המחשב שלך, אך המפתחות הנפוצים כוללים F2, F10 או Del.
 • שינוי של סדר האתחול:
  ברגע שנמצאים בהגדרות ה-BIOS/UEFI, נווט ללשונית אתחול ושנה את סדר האתחול כדי לתעדף את מדיית ההתקנה. זה מבטיח שהמחשב מאתחל מדיית ההתקנה ולא מהכונן הקשיח.
 • שמירת שינויים והפעלה מחדש:
  לאחר שינוי סדר האתחול, יש לשמור את השינויים וצא מהגדרות ה-BIOS/UEFI. כעת המחשב שלך יופעל מחדש ויאתחל מדיית ההתקנה.
 • מעקב אחר אשף ההתקנה:
  ברגע שהמחשב מאתחל מדיית ההתקנה, תודרך דרך אשף התקנה. עקוב אחר ההוראות שעל המסך כדי לאתחל את הכונן הקשיח של המחשב ולהתקין את מערכת ההפעלה.
 • התקנה מחדש של מנהלי התקנים ותוכנה:
  לאחר השלמת התקנת מערכת ההפעלה, יעלה הצורך להתקין מחדש את מנהלי ההתקן והתוכנות הדרושים כדי שהמחשב שלך יפעל כראוי. ודא שיש לך את מנהלי ההתקן וגרסאות התוכנה העדכניות ביותר לביצועים מיטביים.
 • שחזור הנתונים:
  לבסוף, לאחר השלמת תהליך הפירמוט ולאחר שהמחשב פועל עם מערכת ההפעלה החדשה, ניתן לשחזר את הנתונים המגובים. העתק את הקבצים שלך בחזרה לתיקיות המתאימות או השתמש בכלי שחזור גיבוי כדי לשחזר את הנתונים.

 

כיצד לפרמט מחשב Windows 10?

 
פירמוט מחשב Windows 10 דורש גישה מעט שונה בהשוואה למערכות הפעלה אחרות. להלן מדריך שיעזור לך לפרמט את מחשב Windows 10 שלך:

   

 • פתיחת ההגדרות:
  מתחילים בפתיחת אפליקציית ההגדרות במחשב Windows 10 שלך. אתה יכול לעשות זאת על ידי לחיצה על תפריט התחל ובחירה בסמל גלגל השיניים, או על ידי לחיצה על מקש Windows + קיצור I.
 • עוברים אל עדכון ואבטחה:
  פעם אחת באפליקציית ההגדרות, נווט אל הקטע "עדכון ואבטחה".
 • בחירה בשחזור:
  בקטע עדכון ואבטחה, יש לבחור באפשרות "שחזור" מהתפריט השמאלי.
 • איפוס המחשב:
  תחת סעיף השחזור, תמצא את האפשרות "אפס את המחשב הזה". יש ללחוץ על כפתור "התחל" כדי להתחיל בתהליך האיפוס.
 • בחירת אפשרות מתאימה:
  Windows 10 יספק שתי אפשרויות:"שמור על הקבצים שלי" ו"הסר הכל". יש לבחור את האפשרות המתאימה לצרכים. בחירה ב"הסר הכל" תמחק את כל הנתונים בכונן הקשיח, בעוד שבחירה ב"שמור את הקבצים שלי" תסיר רק אפליקציות והגדרות מותקנות.
 • איפוס נקי או מהיר:
  אם בוחרים באפשרות "הסר הכל", תינתן בחירה בין איפוס "נקה" או איפוס "מהיר". אפשרות איפוס נקי תמחק בצורה מאובטחת את כל הנתונים בכונן, בעוד אפשרות האיפוס המהיר פשוט תמחק את הנתונים מבלי למחוק אותם בצורה מאובטחת.
 • ביצוע ההוראות:
  Windows 10 ידריך אותך לאורך המשך התהליך. ייתכן שתתבקש לאשר את בחירתך, להזין את סיסמת המנהל שלך או לבחור כונן ספציפי לפרמט. יש לעקוב אחר ההוראות שעל המסך כדי להשלים את תהליך העיצוב.
 • התקנה מחדש את Windows 10:
  לאחר השלמת תהליך הפירמוט, יעלה הצורך להתקין מחדש את Windows 10. ניתן לעשות זאת על ידי ביצוע ההנחיות שמספקות Windows 10 במהלך תהליך ההתקנה.

 

איך לפרמט מחשב Windows 7?

 
כשמדובר בפירמוט מחשב Windows 7, התהליך שונה במקצת מעיצוב מערכות הפעלה חדשות יותר כמו Windows 10. להלן מדריך שלב אחר שלב שיעזור לפרמט את מחשב Windows 7 ו"לשמור על העבר בחיים":

   

 • גיבוי הנתונים:
  לפני פירמוט מחשב Windows 7 שלך, חיוני לגבות את כל הנתונים החשובים. זה כולל מסמכים, תמונות, סרטונים וכל קבצים אחרים שאתה רוצה לשמור. אתה יכול להשתמש בכוננים קשיחים חיצוניים, כונני הבזק מסוג USB או שירותי אחסון בענן כדי ליצור גיבוי של הנתונים .
 • גשו לאפשרויות האתחול המתקדמות:
  כדי להתחיל בתהליך העיצוב, יש לגשת לאפשרויות האתחול המתקדמות. הפעל מחדש את המחשב ולחץ על מקש F8 שוב ושוב לפני הופעת הלוגו של Windows. זה יביא את התפריט 'אפשרויות אתחול מתקדמות'.
 • בחירה באפשרות "תקן את המחשב שלך":
  מתפריט אפשרויות אתחול מתקדמות, יש לבחור באפשרות "תקן את המחשב שלך" באמצעות מקשי החצים במקלדת. יש להקיש Enter כדי להמשיך.
 • בחירת כונן ההתקנה:
  בחלון אפשרויות שחזור המערכת, ניתן לראות רשימה של מערכות הפעלה המותקנות במחשב שלך. יש לבחור את התקנת Windows 7 שמעוניינים לאתחל ולהקיש "הבא".
 • הפעלת שורת הפקודה:
  בחלון הבא בחר באפשרות "שורת הפקודה". זה יפתח חלון שורת פקודה.
 • פרמוט הכונן הקשיח:
  בחלון שורת הפקודה, יש להקליד "format c:" (ללא המירכאות) ולהקיש Enter. פקודה זו תפרמט את כונן C, שבדרך כלל מותקן בו Windows 7. אשר את תהליך העיצוב על ידי הקלדת "Y" ולחיצה על Enter.
 • התקנה מחדש של Windows 7:
  לאחר השלמת תהליך הפירמוט, יש להתקין מחדש את Windows 7. יש להכניס את דיסק ההתקנה של Windows 7 או כונן USB הניתן לאתחול והפעל מחדש את המחשב. פעל לפי ההוראות שעל המסך כדי להתקין מחדש את מערכת ההפעלה.

 

מה לעשות אם דברים משתבשים במהלך הפירמוט?

 
פרמוט מחשב יכול לפעמים להיתקל בבעיות, אבל יש שלבי פתרון בעיות בהן ניתן לנקוט כדי לפתור אותן. אם משהו משתבש במהלך תהליך הפירמוט, הנה כמה שלבים שיש לבד:

   

 • להישאר רגועים:
  חשוב להישאר רגועים ולא להיכנס לפאניקה אם נתקלתם בבעיות כלשהן במהלך הפירמוט. יש לזכור שלעתים קרובות ישנם פתרונות זמינים, והתסכול רק יהפוך את פתרון הבעיות למאתגר יותר.
 • זיהוי הבעיה:
  יש לקחת את הזמן לזהות את הבעיה הספציפית. האם תהליך הפירמוט לא מתחיל? האם צצות הודעות שגיאה? הבנת הבעיה תעזור למצוא את הפתרון המתאים.
 • סקירת השלבים:
  יש לבדוק שוב את השלבים שבוצעו במהלך תהליך הפירמוט. חשוב לוודא שלא התפספס אף שלב קריטי או דילוג בטעות על הוראות חשובות. ייתכן כי שגיאה קטנה גרמה לבעיה.
 • בדיקת חיבורי החומרה:
  יש לוודא שכל חיבורי החומרה מאובטחים. לפעמים, כבלים רופפים או מכשירים מחוברים בצורה לא נכונה יכולים להפריע לתהליך הפירמוט. חשוב לבדוק שוב את כל החיבורים והשב מחדש את כל החומרה במידת הצורך.
 • שימוש במשאבים מקוונים:
  אם אתם לא בטוחים כיצד לפתור את הבעיה, יש לעיין במשאבים מקוונים כגון פורומים, אתרי תמיכה או מדריכים. לעתים קרובות, משתמשים אחרים נתקלו בבעיות דומות ושיתפו את הפתרונות שלהם. חפש מקורות מוכרים ופעל לפי ההנחיות שלהם.
 • חיפוש אחר עזרה מקצועית:
  אם ניסיתם שלבי פתרון בעיות ללא הצלחה, ייתכן שהגיע הזמן לפנות לעזרה מקצועית. פנה לטכנאי מחשבים או לתמיכת הלקוחות של היצרן לסיוע נוסף. הם יכולים לספק הדרכה מיוחדת ולעזור לפתור את הבעיה.

 
כמובן, שכאשר הבעיה היא יותר מורכבת ואתם לא מצליחים לפתור אותה באופן עצמאי, ההמלצה היא להכניס לתמונה טכנאי מחשבים.
כמובן, שטכנאי מחשבים יהווה כתובת גם  במצב שהמחשב הנייד לא נדלק,או כאשר עולות   בעיות במקלדת בלפטופ שאתם לא מצליחים לפתור באופן עצמאי.

 

אלי ברק טכנאי מחשבים מומחה
אלי ברק
אלי מחשבים פתרונות מיחשוב מתקדמים

טכנאי מחשבים מומחה

שמי אלי ברק, ואני הבעלים של אלי מחשבים פתרונות מיחשוב מתקדמים. אני עוסק בתחום המחשבים כבר יותר מ 15 שנה. בעל הסמכות רבות של MICROSOFT. אני טכנאי מחשבים המספק שירותי מחשוב ללקוחות פרטיים וגם ללקוחות עסקים. יש ברשותי מעבדה ניידת שיש בה את כל החלקים לתיקון מחשבים בבית הלקוח.

שאלות גולשים מהפורום בנושא פירמוט מחשב

פירמוט מחשב

כל כמה זמן מומלץ לעשות פירמוט מחשב?

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 15/02/2020
פירמוט מחשב

שלום לכולם, אני ממש רוצה לפרמט את המחשב שלי, פעם עשיתי זאת אבל עכשיו אני כבר לא זוכר, תוכלו בבקשה לתת הסבר קצר על התהליך

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 20/05/2013
טכנאי מחשבים בבאר שבע

טכנאי מחשבים בבאר שבע מספק שירותים לכל סוגי התקלות במחשב ובעל ניסיון אדיר ומקצועי. טכנאי מחשבים בבאר שבע אדיב ומומלץ באזור בבאר שבע מעניק פיתרון לכל בעיה ולכל שאלה שיש ללקוח, מבצע איתור תקלות...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 15/04/2018
טכנאי מחשבים באשדוד

טכנאי מחשבים באשדוד מספק שירותי של תקלות מחשב ובעל ניסיון בשנים, טכנאי מחשבים מומלץ באזור אשדוד מעניק את כל הפיתרונות לכל סוגי התקלות שיש במחשב באשדוד והסביבה, מבצע איתור תקלות ויודע לפתור...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 14/04/2018
טכנאי מחשבים בקריות

טכנאי מחשבים בקריות מספק שירותי של תקלות מחשב ובעל ניסיון בשנים, טכנאי מחשבים מומלץ באזור הקריות מעניק פיתרון לכל סוגי התקלות בקריות ובסביבה, מבצע איתור תקלות ויודע לפתור אותן בסביבת הקריות....

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 14/04/2018
טכנאי מחשבים באילת

טכנאי מחשבים באילת מספק השירותים של תיקוני המחשב לכל סוגי התקלות במחשב ובעל ניסיון אדיר ומקצועי. טכנאי מחשבים מומלץ באזור אילת מעניק פיתרון לכל סוגי התקלות במחשב, מבצע איתור תקלות ויודע...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 22/03/2018
טכנאי מחשבים באילת

טכנאי מחשבים באילת מספק השירותים של תיקוני המחשב לכל סוגי התקלות במחשב ובעל ניסיון אדיר ומקצועי. טכנאי מחשבים מומלץ באזור אילת מעניק פיתרון לכל סוגי התקלות במחשב, מבצע איתור תקלות ויודע...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 22/03/2018
טכנאי מחשבים באילת

טכנאי מחשבים באילת מספק השירותים של תיקוני המחשב לכל סוגי התקלות במחשב ובעל ניסיון אדיר ומקצועי. טכנאי מחשבים מומלץ באזור אילת מעניק פיתרון לכל סוגי התקלות במחשב, מבצע איתור תקלות ויודע...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 22/03/2018