תשאלו סטודנטים מה הסיוט הכי גדול שלהם אחרי כתיבת סמינריון או שיעור בשעה שמונה והתשובה שלהם תהיה ברורה, שהמחשב הנייד ישבק חיים וכל מה שהם עבדו עליו יילך לאיבוד. אם היה מדובר במחשב נייח אז ניחא, אולי היה אפשר לפתוח אותו להחליף איזה חלק, במחשב נייד אין ברירה אלא לקחת אותו למעבדה שמתמחה בתיקון לפטופ ומסוגלת גם לשחזר את החומר האבוד.

בשביל זה אנחנו כאן. אצלנו תמצאו טכנאי מחשבים מומלצים שיצבעו עבורכם את העבודה. כל מה שעליכם לעשות זה להשאיר פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם בקרוב.

 

מבעד לחלק החיצוני המחלושט של כל לפטופ, הנקרא גם מחשב נייד, מסתתר עולם של חומרה ותוכנה המחוברים זה לזה ופועלים יחדיו. בואו נסתכל מקרוב על מה שנמצא מתחת למכסה המחשב.

 

בראש ובראשונה נמצאת יחידת העיבוד המרכזית (CPU) והיא המוח של המחשב. רכיב זה מטפל בכל החישובים והתהליכים הדרושים כדי שהמחשב הנייד שלך יפעל. לאחר מכן, יש לנו את זיכרון הגישה האקראית (RAM), הפועל כזיכרון לטווח קצר עבור המחשב הנייד שלך, המאחסן נתונים שנמצאים בשימוש פעיל על ידי ה-CPU.

כונן הדיסק הקשיח (HDD) או כונן המצב המוצק (SSD) הוא המקום שבו מאוחסנים מערכת ההפעלה, התוכניות והקבצים האישיים שלך. לוח האם משמש כלוח המעגל הראשי, מחבר את כל הרכיבים השונים ומאפשר להם לתקשר אחד עם השני.

יחידת העיבוד הגרפית (GPU) אחראית לעיבוד תמונות וסרטונים על מסך הלפטופ. רכיב זה חשוב במיוחד עבור גיימרים ומעצבים גרפיים שדורשים ויזואליה באיכות גבוהה. מסך המחשב הנייד, הידוע גם כפאנל התצוגה, הוא המקום בו ניתן לראות את כל המידע ולקיים אינטראקציה עם המכשיר. הוא מחובר ללוח האם ומקבל אותות מה-GPU כדי להציג תמונות ויזואליות.

בנוסף לרכיבים עיקריים אלו, במחשב נייד יש גם סוללה, מקלדת, משטח מגע ויציאות שונות לחיבור התקנים חיצוניים. כל אחד מהרכיבים הללו ממלא תפקיד חיוני בפונקציונליות הכוללת.

 

לתקן או לא לתקן את הלפטופ?

 

כאשר מתמודדים עם לפטופ לא תקין, השאלה אם לתקן או לא יכולה להיות מרתיעה. להערכת הנזק יש חשיבות מכרעת בקבלת החלטה מושכלת. ראשית, חשוב להבין את סוג התקלה: האם הדבר קשור לתוכנה או לחומרה? הערכת חומרת הנזק תעזור לקבוע אם תיקון הוא אפשרות מעשית.

לאחר מכן, נתייחס לגיל של המחשב הנייד. דגמים ישנים יותר עשויים לכלול רכיבים מיושנים שקשה למצוא או להחליף. במקרים כאלה, עלות התיקון עשויה לעלות על ערך המחשב עצמו. מצד שני, אם המחשב הנייד שלך חדש יחסית ועדיין באחריות, תיקון שלו יכול להיות הפתרון החסכוני ביותר.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא עלות התיקון. כך, תיקון לפטופ הוא לא בהכרח זול וחשוב להשוות בין הצעות מחיר שונות של שירותי תיקונים מקצועיים, כולל השוואה של עלות התיקון לעומת עלות רכישת לפטופ חדש. אם עלויות התיקון נמוכות משמעותית, אולי כדאי להשקיע בתיקון. עם זאת, אם עלויות התיקון קרובות או עולות את המחיר של לפטופ חדש, ייתכן שיהיה מעשי יותר לבחור בחדש. 

 

בהקשר זה, הבחירה ברכשית לפטופ חדש מציעה מספר יתרונות. דגמים חדשים יותר מתהדרים לעתים קרובות בביצועים משופרים, חיי סוללה טובים יותר ותכונות נוספות שיכולות לשפר את הפרודוקטיביות ואת חווית המשתמש. בנוסף, רכישת לפטופ חדש מגיעה בדרך כלל עם אחריות, המספקת שקט נפשי ועלולה לחסוך כסף בתיקונים עתידיים. יתר על כן, יש לבחון את אורך החיים של התיקון. אם התיקון הוא רק זמני והבעיה הבסיסית צפויה להופיע מחדש, ייתכן שיהיה חכם להשקיע בלפטופ חדש שיספק אמינות לטווח ארוך יותר. בנוסף, אם התיקון דורש זמן השבתה או פוגע ביכולתך להשתמש במחשב, ייתכן שיהיה נוח יותר פשוט להחליף אותו.

לבסוף, יש את ההיבט האישי יותר, והערך הסנטימנטלי. במידה והלפטופ שלך  מכיל נתונים אישיים או סנטימנטליים משמעותיים, תיקון עשוי להיות הבחירה המועדפת. שחזור והעברת נתונים יכולים להיות יקרים וגוזלי זמן, מה שהופך את התיקון לאפשרות אטרקטיבית יותר לשימור זיכרונות יקרים.

 

לתקן בעצמכם את מסך הלפטופ: אפשרי או לא?

 

תיקון מסך לפטופ בשיטת עשה זאת בעצמך הוא נושא שהתשובה עליו כרוכה בקרב ציבור משתמשי המחשבים בואי ודאות. רבים תוהים האם באמת ניתן לתקן מסך פגום ללא עזרה מקצועית. האמת היא שתיקון מסך לפטופ באופן עצמאי יכול להיות גם מיתוס וגם מציאות, בהתאם לנסיבות הספציפיות.

ראשית, חשוב לקבוע את הבעיה המדויקת עם מסך המחשב הנייד. אם המסך סדוק או פגום פיזית, ייתכן שניסיון תיקון עשה זאת בעצמך לא יהיה אפשרי. במקרים כאלה, עדיף לפנות לסיוע מקצועי שכן נדרשים כלים מיוחדים ומומחיות כדי להחליף את המסך כראוי.

עם זאת, אם המסך חווה בעיות קלות כגון הבהוב, עמעום או פיקסלים שאינם מגיבים, ישנם כמה שלבי פתרון בעיות שניתן לנסות. זה כולל בדיקה והתאמת הגדרות התצוגה, עדכון מנהל ההתקן הגרפי או ביצוע כיול מסך. בעיות אלו הקשורות לתוכנה ניתנות לרוב לפתרון ללא צורך בהתערבות מקצועית.

ראוי לציין כי ניסיון תיקון עצמאי (DIY) של מסך לפטופ טומן בחובו סיכונים מסוימים. טיפול לא נכון ברכיבים העדינים עלול להוביל לנזק נוסף או אפילו להפוך את המסך לבלתי שמיש. בנוסף, פתיחת המחשב הנייד ללא ידע מתאים עלולה לבטל את האחריות. לכן, חיוני לשקול את הסיכונים והיתרונות לפני קבלת החלטה.

במקרים מסוימים, תיקון מסך מחשב נייד באופן עצמאי עשוי להיות אופציה ריאלית עבור בעלי כישורים טכניים וניסיון. מדריכים מקוונים יכולים לספק הוראות שלב אחר שלב על החלפת המסך או תיקון בעיות קלות. עם זאת, חשוב לנהוג בזהירות ולהבטיח שהכלים הדרושים וחלקי חילוף זמינים עבורך.

 

תיקון לפטופ

 

מה צריך לתיקון לפטופ?

 

כשמדובר בתיקון לפטופ, יש כאמור צורך בכלים הנכונים. כלים אלו לא רק יהפכו את תהליך התיקון לחלק יותר אלא גם יבטיחו שהעבודה תתבצע בצורה נכונה. להלן כמה מהכלים העיקריים הנדרשים לצורך תיקון מחשב נייד.

 

 1. מברגים: סט מברגים הוא הכרחי לכל משימת תיקון לפטופ. חשוב להחזיק בסוג המברג המתאים. כך, מחשבים ניידים מוחזקים יחד עם ברגים זעירים, ומידת המברג והסוג הנכון הוא חיוני לפירוק והרכבתו מחדש.

 2. Spudger או פלסטיק: כלים שימושיים אלה משמשים לפתיחת המעטפת של המחשב הנייד מבלי לגרום לנזק. הם שימושיים במיוחד להסרת המקלדת, השוליים ורכיבים אחרים המחוברים באמצעות אטבים או דבק.
 3. פינצטה: פינצטה עם קצוות עדינים ומחודדים חשובה לאין ערוך לטיפול בברגים קטנים, מחברים וכבלים עדינים. הם מספקים דיוק ושליטה בעבודה במקומות צרים.
 4. מחצלת אנטי סטטית ורצועת יד: רכיבי לפטופ רגישים לחשמל סטטי, שעלול לגרום לנזק. מחצלת אנטי סטטית ורצועת יד עוזרות לפרוק חשמל סטטי, ומבטיחות שלא תפגע בטעות ברכיבים הפנימיים בזמן העבודה על המחשב הנייד.
 5. משחה תרמית ואלכוהול איזופרופיל: אם אתה מבצע תיקון CPU או GPU, משחה תרמית ואלכוהול איזופרופיל חיוניים. משחה תרמית מסייעת בהעברת חום בין המעבד לגוף הקירור, בעוד שאלכוהול איזופרופיל משמש לניקוי והסרה של משחה תרמית ישנה.
 6. כונן חיצוני או USB Stick: לפני תחילת תיקון כלשהו, תמיד כדאי לגבות את הקבצים. שימוש בכונן חיצוני או מקל USB מאפשר לך לשמור בקלות נתונים חשובים ולשחזר אותם מאוחר יותר במידת הצורך.
 7. זכוכית מגדלת או פנס ראש: רכיבי לפטופ יכולים להיות קטנים ומורכבים להפליא, מה שמקשה לראות את הפרטים העדינים יותר. זכוכית מגדלת או פנס ראש עם זכוכית מגדלת מובנית יכולים להיות מועילים מאוד בעת בדיקה ועבודה על רכיבים זעירים.

 

כיצד לאבחן בעיות במחשב נייד?

 

אבחון בעיה בלפטופ מצריך גישה שיטתית כדי לזהות את שורש הבעיה. הנה כמה שלבים שיעזרו לך לפתור ולאבחן את הבעיה במחשב הנייד שלך.

 1. התחל עם היסודות: בדוק אם המחשב הנייד מחובר כהלכה למקור חשמל ושהסוללה טעונה כראוי. לפעמים, בעיית חשמל פשוטה עלולה לגרום למחשב הנייד שלא להידלק או שלא להציג סימני חיים כלשהם.
 2. שים לב להודעות השגיאה: אם המחשב הנייד שלך מציג הודעות שגיאה או התנהגות חריגה, שים לב לניסוח המדויק ולכל קודי השגיאה. הודעות אלו יכולות לספק מידע רב ערך על הבעיה הספציפית ולעזור בפתרון בעיות.
 3. בצע בדיקה חזותית: בדוק את המחשב הנייד ביחס לכל נזק פיזי, חיבורים רופפים או סימני התחממות יתר כגון תחתית לפטופ לוהטת או מאווררים רועשים. נזק פיזי או חיבורים רופפים עלולים לגרום לבעיה.
 4. בדוק התקנים חיצוניים: נתק כל התקן חיצוני, כגון מדפסות או כונני USB, ובדוק אם הבעיה נמשכת. התקנים חיצוניים פגומים יכולים לפעמים להפריע לתפקוד הרגיל של המחשב הנייד.
 5. השתמש בכלי אבחון: רוב המחשבים הניידים מגיעים עם כלי אבחון מובנים שיכולים לסייע בזיהוי בעיות חומרה או תוכנה. ניתן לגשת לכלים אלה דרך ה-BIOS או תוכנת היצרן. הפעל את הכלים האלה כדי לבצע בדיקת מערכת מקיפה.
 6. בדוק אם יש בעיות תוכנה: אם המחשב הנייד נדלק אך מפגין התנהגות תוכנה חריגה, כגון הקפאה או קריסה, סרוק אחר תוכנות זדוניות ווירוסים באמצעות תוכנת אנטי-וירוס מוכרת. בנוסף, בדוק אם יש עדכוני תוכנה אחרונים או התקנות שעשויות לגרום להתנגשויות.
 7. פנה לסיוע מקצועי: אם אינך מצליח  לזהות את הבעיה או אם היא דורשת ידע טכני מתקדם, עדיף לפנות לעזרה מקצועית. טכנאי מוסמך יכול לאבחן ולתקן בעיות מורכבות שעשויות לדרוש ציוד מיוחד או מומחיות.

 

שלבים מעשיים לתיקון בעיות נפוצות בלפטופ 

 

כשמדובר בתיקונים נפוצים של מחשבים ניידים, ישנן מספר בעיות שאולי תוכל להתמודד עמן בעזרת הכלים והידע הנכונים. עם זאת, חשוב לציין שלא כל התיקונים צריכים להתבצע על ידי אנשים חסרי ניסיון, שכן זה עלול לגרום לנזק נוסף. להלן כמה שלבים מעשיים לתיקוני לפטופ נפוצים שאולי תוכל לבצע בעצמך:

 

החלפת הכונן הקשיח

 

אם הכונן הקשיח של המחשב הנייד שלך כושל או שאתה פשוט צריך לשדרג לקיבולת גדולה יותר, החלפת הכונן הקשיח יכולה להיות משימה פשוטה יחסית. לפני שתנסה זאת, הקפד לגבות את הנתונים, ולהבטיח תאימות לדגם המחשב הנייד שיש לך. בעזרת הכלים הנכונים, תוכל להסיר את הכונן הקשיח הישן, להתקין את החדש ולהתקין מחדש את מערכת ההפעלה.

 

שדרוג ה-RAM

 

אם המחשב הנייד שלך פועל לאט ונאבק בריבוי משימות, שדרוג ה-RAM יכול לספק שיפור משמעותי בביצועים. ראשית, קבע את הסוג והקיבולת המקסימלית של זיכרון RAM שהמחשב הנייד שלך תומך בו. לאחר מכן, פתח את המחשב הנייד ואתר את חריצי ה-RAM. הסר בזהירות את מקלות ה-RAM הקיימים, הכנס את החדשים וודא שהם מונחים היטב במקומם.

 

ניקוי מקלדת

 

לאורך זמן אבק, פסולת ונוזלים שנשפכו עלולים לגרום למקלדת המחשב הנייד שלך שלא להגיב או להיות דביקה. ניקוי המקלדת יכול לעזור לשחזר את הפונקציונליות שלה. התחל בכיבוי המחשב הנייד ובניתוק מקור החשמל. הסר בעדינות את מכסי המפתחות באמצעות חולץ מכסה מפתחות או כלי שטוח. נקה את כובעי המקשים ואת משטח המקלדת באמצעות אוויר דחוס ומברשת רכה. הרכיב מחדש את כובעי המקשים ובדוק את המקלדת.

 

החלפת סוללה

 

אם סוללת המחשב הנייד שלך כבר לא מחזיקה או אינה מתפקדת כראוי, החלפה שלה יכולה להיות פתרון חסכוני, במקום לרכוש לפטופ חדש. ודא שיש לך את הסוללה החלופית הנכונה עבור דגם המחשב. כבה את המחשב הנייד ונתק אותו מכל מקור מתח. הסר את מכסה תא הסוללות ונתק את הסוללה הישנה. הכנס את הסוללה החדשה, הצמד אותה למקומה והחלף את המכסה.

שאלות גולשים מהפורום בנושא תיקון לפטופ

מסך שחור בלפטופ

שלום יש לי לפטופ לנובו y700. אתמול הוא נכנס למצב שינה, ומאז המסך לא נדלק. כשאני מחבר למסך חיצוני עם hdmi הכל עובד טוב, כרגיל. האם יש אפשרות לנסות להציל את המסך? במידה ולא אשמח להערכת מחיר לתיקון....

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 05/12/2019
לפטופ

הלפטופ שלי לא עובר ממצב שינה למצב הפעלה. מה עושים???? איפה עושים תיקון לפטופ במרכז?

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 04/08/2019
לפטופ

הצילו.... שפכתי בטעות את כוס הקפה שלי על הלפטופ. כדאי לנסות להדליק אותו? לייבש איכשהו? אולי בפן חשמלי? כמה יעלה לי עכשיו תיקון לפטופ?

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 21/06/2019
איפה מתקנים מחשב נייד

מחפש המלצה למעבדה אמינה לתיקון לפטופ. אזור נתניה. חשוב לי שירות אמין, מקצועיות, כמובן אבל גם מהירות. חבל לי על כל רגע של עבודה:(

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 15/05/2019
מחשב מתנק

שלום לפני חודשיים קניתי מחשב נייד של dell, אני מחובר לאינטרנט. לפני כמה שבועות החלה התופעה הבאה- אני גולש ואחרי זמן - לפעמים רבע שעה ולפעמים יותר- המחשב מתנתק. ואי אפשר שוב להתחבר. למישהו יש עיצה? ...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 22/01/2016
מסך למחשב נייד

נשבר לי מסך של מחשב נייד toshiba satellite C660-2DL, אני רוצה להזמין חדש (טכנאים לוקחים מלא על תיקון לפטופ ואני יודע איך לתקן) האם אני חייב את הדגם הזה במדוייק, או שכל C660 יהיה טוב?

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 21/08/2015
שדרוג מחשב נייד

שלום רב, יש ברשותי מחשב נייד של Lenovo G575 מעבד: AMD E-450 APU Radeon (tm) with HD graphics 1.65 GHz זיכרון: 2.00 GB אני רוצה לעבוד עם תוכנות גרפיות של ADOBE. רציתי לדעת אם ניתן לשדרג את המעבד ואם כן, אז לאיזה? האם יש עוד משהו...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 18/06/2015
בעיות במחשב

היי, אני ממש אשמח אם תוכל לעזור לי. אני סטודנטית, גם ככה אין לי הרבה כסף לבזבז ובתקופה האחרונה רוב הכסף שלי הולך על התיקון לפטופ.  אחרי התיקון תמיד אומרים לי שזה בעיה של לכלוך, פרורי אוכל,...

הודעות בפורום פורום טכנאי מחשבים 14/08/2013