enter-article הארד דיסק - מנגנון השמירה שלנו - מדריך טכנאי מחשבים ארצי
טכנאי מחשבים » מאמרים וחדשות » הארד דיסק - מנגנון השמירה שלנו

הארד דיסק - מנגנון השמירה שלנו


דיסק קשיח מזמן חדל להיות עוד כונן במחשב והפך להיות מנגנון שמירת הזיכרונות שלנו
בגלל זה אנחנו חוששים שהוא יהפוך למנגנון השמדה עצמי

כ-10% מכלל הפניות לכל מעבדת מחשבים ממוצעת קשורות לתקלות בדיסק הקשיח. מבין הפניות הדחופות לשירותי טכנאי מחשבים, אחוז הבעיות של אובדן מידע וחוסר תפקוד של דיסק קשיח גבוה עוד יותר, ויכול לעבור את ה-60%.

עד היום, ולמרות התפתחות מדיה אחסונית אלטרנטיבית כמו מחשוב ענן או אמצעי רישום באור, דיסק קשיח ממשיך להיות הכלי האחסוני העיקרי של מרבית המשתמשים הפרטיים, ומכאן גם חשיבותו המכרעת בעידן בו מרבית המידע החיוני הינו אלקטרוני.


2.5 אינץ', וזה רק הקוטר...

המוצרים הפופולאריים ביותר, האחראיים ליותר מ-80% מנפח המכירות של כל מעבדת מחשבים, הם דיסקים מגנטיים בקוטר של 2.5 אינץ'. היתרון של הגודל הזה הוא חוסר הצורך באספקת מתח חיצונית (בניגוד לדיסקים הגדולים יותר מן הדור הישן, שממשיכים להיות הפורמט המקובל במחשבים נייחים, 3.5 אינץ'), וניידות מוגברת.

הדיסקים נמכרים על ידי טכנאי מחשבים, רשתות שיווק והיצרניות עצמן, כאשר בין המוצרים המובילים נכון להיום (יוני 2011) בתחום נזכיר את סדרת HX של סמסונג, וסדרת BAC של ווסטרן דיג'יטל, שתי היצרניות הבולטות בתחום.

הדיסקים נמכרים בנפחים של 0.5-2 טרה (טרה= 1000 ג'יגהבייט), ובמקרה של כוננים מגנטיים לא מומלץ לקנות נפחים קטנים יותר (320), שבכל מקרה טכנאי מחשבים רבים צופים שיעלמו מן העולם תוך כשנה (לאור הגידול האדיר בנפחי המדיה המקובלים, עד 100 ג'יגה לסרט  HD בודד).

העלות של דיסקים כאלו (של שתי היצרניות הנ"ל ויצרנים רבים אחרים) נעה בין 200-450 ₪, ובהחלט מצדיקה השקעה במותג יוקרתי יותר (הנ"ל), שגם מגיעה עם אחריות מלאה לשנה כולל תיקון במסגרת מעבדת מחשבים מקורית של החברה.

היתרון המשמעותי של הדיסק המגנטי הוא נפח אחסון אדיר יחסית למחיר (היחס המשתלם ביותר בין כל אמצעי האחסון הניידים נכון להיום), אולם המחיר שאתם משלמים כולל את החסרונות הבאים:

1.      אמינות בעייתית- אמינותם של אמצעי אחסון מגנטיים נחשבת באופן מסורתי לנמוכה ביותר (ביחס לאחסון אופטי או פלאש), אף שחלה התקדמות אדירה מבחינת גיבוי מידע ומניעת "נפילות", במיוחד במוצרים של היצרניות המובילות.

זיכרו כי שחזור מידע מחוק מדיסק של שפורמט או הושחת, גם אם היא תתאפשר, תארך כשבוע ותעלה לכם לפחות 500 ₪ (שלא לדבר על נזקים כלכליים עקיפים), כך שהקפידו לקנות מוצרים איכותיים ולגבות את המידע בכל מקרה.

2.      מהירות פעילות- דיסקים ניידים בעלי המפרט הנ"ל הם בדרך כלל בעלי זמן גישה של 11-18 מילישניות, מה שבתרגום מן הז'רגון הלא ברור של טכנאי מחשבים אומר שתוכנות גדולות העושות שימוש מאסיבי במידע, כמו solid works ואמצעי סימולציה אחרים, תוכנות עיבוד גראפי, משחקים וכו', יתקשו בפעילות מהירה מאוד.


הארד דיסק בפלאש

ללא ספק המילה האחרונה בשוק האחסון הנייד הם כונני הפלאש. מדובר בטכנולוגיית המחר, ולמעשה טכנאי מחשבים רבים חוזים השתלטות מוחלטת של כונני הפלאש עד שנת 2018. למעשה, החיסרון היחיד של הכונן הזה הוא המחיר, והמחיר אכן גבוהה: 120 ג'יגה של חברת OCZ (בהחלט לא היצרנית הכי יקרה) יעלו לכם כ-1000 שקלים.

מצד שני, כל שאר הפרמטרים בהחלט מסבירים את המחיר: זמן הגישה לנתונים נמוך פי 5-100 מאשר בכוננים מגנטיים, מחיקות ופגיעות ספונטניות במידע הרבה יותר נדירות, ומה שחשוב מכל, הפלאש עמיד כמעט לגמרי לטלטלות, חבטות ותנאי שטח.


כיום נהוג לרכוש הארד דיסק חיצוני, למרות שבשוק מסתובבים דיסק און קיי ונגנים שמאפשרים שמירת מידע. הסיבות הן, המחירים הזולים, האמינות ובעיקר הנפח שלו


עוד באותו נושא

מדריך שמירה על מחשב – הגנה מלאה על מידע חשוב

מדריך שמירה על מחשב – הגנה מלאה על מידע חשוב

שמירה על המחשב תמנע כאבי ראש מיותרים וזמן שמתבזבז על התקנות מחדש כמו גם תבטיח עבודה איכותית ורציפה יותר של המחשב ללא תקלותהמחשב שלנו מכיל...

מחירון תיקון מחשבים

מחירון תיקון מחשבים

רגע לפני שאתם מחליטים לנטוש את המחשב הישן ולרכוש חדש, הנה מחירון שיציג בפניכם כמה עולה לתקן את המחשב כולנו, מי פחות ומי יותר, תלויים...

מחירון מחשבים נייחים

מחירון מחשבים נייחים

יאיר לפיד כתב פעם שאנחנו קונים מחשב, ואז הוא מתחיל לקנות לעצמו את הציוד מסביב. ובכן, בואו נראה כמה המחשב מוציא מאיתנו החזון למחשב...

כיצד רוכשים מחשב חדש

כיצד רוכשים מחשב חדש

מעטים המכשירים שגורמים לאנשים להתרגש כמו רכישת מחשב חדש, השאלה היא, האם הם יודעים לרכוש את המחשב הטוב ביותר בשבילם? מחשבים למכירה היא...

טכנאי מחשבים עד הבית – ביקור בית למחשב

טכנאי מחשבים עד הבית – ביקור בית למחשב

מחשבים הם חלק מרכזי בחיינו אך כאשר הם מתקלקלים יומינו יכול להתהפך מיידית. בשביל זה ישנם טכנאי מחשבים עד הבית להצלת המצב והיום   נראה שלא...

string(31) "categoryמעבדת מחשבים"